Connect with us

CELEBRITY

Zdemontują grób rodzinny? W tej sytuacji to możliwe

Published

on

Pogrzeb to nie wszystko. Regularnie należy też opłacać miejsce na cmentarzu. W tekście informujemy o szczegółach.

W Polsce, zgodnie z przepisami, każda opłata za miejsce pochówku jest obowiązkowa i uiszczana zazwyczaj co 20 lat. Należy o tym pamiętać, bo brak uiszczenia kwoty w terminie może skutkować rozbiórką nagrobka.

Miejsce na cmentarzu. Jaki koszt?
Opłaty za groby w Polsce regulowane są przez zarząd cmentarzy i różnią się w zależności od lokalizacji, typu grobu oraz usług dodatkowych. Przede wszystkim, każda rodzina decydująca się na pochowanie bliskiej osoby musi uiścić opłatę za miejsce pochówku, która w zależności od cmentarza może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Koszty wykupienia takiego miejsca w mniejszych miejscowościach lub na wsiach mogą oscylować wokół 500-600 zł. Z kolei w metropoliach (np. Warszawa, Kraków) ceny mogą być dużo wyższe, przykładowo 2000 zł. Wiele zależy też od rodzaju nagrobka i jego wielkości. Te pojedyncze i dziecięce z pewnością będą tańsze niż rodzinne.

Miejsce na cmentarzu. Jak je wykupić?
Skontaktujmy się z zarządcą cmentarza. Na pewno otrzymamy wszelkie niezbędne informacje. Najpierw sprawdźmy, kto tym zarządcą jest. Może to być przykładowo gmina, związek wyznaniowy lub parafia

Opłata co 20 lat. Dlaczego?
Konieczność odnawiania opłaty za miejsce na cmentarzu co 20 lat w Polsce wynika z przepisów zawartych w Ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. Ustawa ustaliła okres 20 lat jako minimalny czas, przez który grób pozostaje nienaruszalny po wniesieniu opłaty. Po upływie tego czasu rodzina musi dokonać tzw. prolongaty (przedłużenia opłaty), aby zachować prawo do danego miejsca pochówku na kolejny okres.

Powodem ustanowienia tej zasady było zapewnienie cmentarzom możliwości zarządzania ograniczoną przestrzenią – szczególnie w dużych miastach, gdzie miejsca są ograniczone. Dzięki temu cmentarze mają możliwość efektywnego wykorzystania terenu, co w praktyce oznacza, że jeśli rodzina nie wniesie opłaty za dalsze użytkowanie miejsca, grób może być przeznaczony na nowy pochówek.

Dodatkowo, prolongata pokrywa koszty utrzymania infrastruktury cmentarnej oraz pracy związanej z zarządzaniem grobami i przestrzenią na cmentarzach.

Brak opłaty po 20 latach. Co wtedy?
Zarządca cmentarza w pierwszej kolejności będzie zwykle przypominał o zbliżającym się terminie opłaty. Jeśli nie zapłacimy, to są spore szanse, że nagrobek zostanie rozebrany, a to miejsce przeznaczone na inny, nowy grób

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 UKvarieti