CELEBRITY
Zawieszenie prawa do azylu, czyli jak Donald Tusk przekroczył granicę
Donald Tusk chciał zaprezentować się jako silny, bezkompromisowy lider, który żadnym prawom (także prawom człowieka) się nie kłania
Jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu i będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji” – powiedział w sobotę 12 października na konwencji KO Donald Tusk, zapowiadając strategię migracyjną, której Polsce brakowało od wielu lat. To źle, ze strategii nie było, także dlatego, że sytuacja zmienia się w ekspresowym tempie i polska polityka musi na nią reagować.
Strategii nie poznaliśmy, bo wbrew temu, co premier zapowiadał jeszcze w środę to, co usłyszeliśmy w sobotę, żadną strategią nie było. Usłyszeliśmy kilka populistycznych haseł, które miały uspokoić centrowy i prawicowy elektorat, coraz bardziej przeciwny — jak wskazują badania — migracji do Europy.
Słowa o azylu wywołały jednak ostry sprzeciw środowisk prawniczych i organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Oraz polityków lewicy, rządowych i nie rządowych.
Analizujemy, co i dlaczego powiedział Tusk oraz jakie mogą być tego konsekwencje.
Woluntaryzm państwa
Warto na początku przypomnieć, jak miała powstawać strategia migracyjna. Jest to dokument, którego Polska potrzebuje jak kania dżdżu, ze względu na
sytuację na rynku pracy (brak pracowników),
kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej (trwa od 2021 r.),
naruszenie bezpieczeństwa (wojna w Ukrainie).
A także dlatego, że tego wymaga odpowiedzialna polityka, która dostrzega i odpowiada na bieżące problemy, takie jak kryzys klimatyczny i niepewna sytuacja międzynarodowa.
Te czynniki będą sprzyjać nasilonej migracji.
Strategię zapowiedział jeszcze w lutym 2024 r. wiceminister spraw wewnętrznych, prof. Maciej Duszczyk, ekspert z ośrodka badań nad migracjami UW. Przedstawił kalendarz powstawania dokumentu. Przewidziano na to niemal rok i tak powinno być. Problemu migracji nie rozwiązuje się w weekend.
Duszczyk zapowiedział szerokie konsultacje, pracę z ekspertami i organizacjami pozarządowymi. Według ministerialnej tabeli konsultacje przypadają właśnie na październik-listopad 2024 r