CELEBRITY
Ten sondaż może przyprawić Czarnka o ból głowy. Polacy stawiają sprawę jasno
Jarosław Kaczyński nie ukrywa, że w wyborach prezydenckich najchętniej postawiłby na Przemysława Czarnka. Jak do tej (potencjalnej) kandydatury odnoszą się Polacy?
W Prawie i Sprawiedliwości trwają gorące dyskusje na temat tego, kto powinien reprezentować partię w wyborach prezydenckich. W połowie października pojawiły się doniesienia, że ugrupowanie zorganizuje prawybory, aby w ten sposób wyłonić najlepszego kandydata. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu.
Czarnek o krok od nominacji. Na drodze stanął mu Brudziński
Według nieoficjalnych doniesień, zdecydowanym faworytem Jarosława Kaczyńskiego jest Przemysław Czarnek. Podczas ostatniego spotkania najważniejszych osób w PiS, prezes miał mocno forsować jego kandydaturę. Na drodze do nominacji byłego szefa MEN miał stanąć Joachim Brudziński.
Jak donosił „Newsweek”, europoseł miał zwracać uwagę na fakt, że Przemysław Czarnek z powodu m.in. swojego ostrego języka i ataków na osoby LGBT budzi sporą nieufność wśród osób, które nie deklarują się jako wyborcy PiS. A sam elektorat Prawa i Sprawiedliwości nie wystarczy do tego, aby wygrać wybory. Ostatecznie kierownictwo zdecydowało o odłożeniu ostatecznej decyzji w sprawie nominacji i zamówieniu kolejnych sondaży, które mają dać odpowiedź na pytanie, jak wyborcy oceniają Przemysława Czarnka.
Sondaż. Tak Polacy oceniają Przemysława Czarnka
W tym samym czasie pracownia SW Research przeprowadziła na zlecenie „Rzeczpospolitej” badanie, w którym sprawdzono, co Polacy myślą o byłym szefie MEN i jak oceniają jego potencjalną kandydaturę w wyborach prezydenckich. Jak się okazuje, pozytywnie o Przemysławie Czarnku wypowiada się 16,9 proc, ankietowanych. Przeciwnego zdania jest aż 59,6 proc. osób biorących udział w badaniu a 23,5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Biorąc pod lupę wyniki sondażu okazuje się, że kobietom częściej niż mężczyznom nie podoba się kandydatura Przemysława Czarnka (61,2 proc. do 57,0 proc.). Wśród kobiet jest też mniej zwolenniczek polityka (13,2 proc. do 21 proc.)
– Byłego ministra za złego kandydata na prezydenta wskazują częściej mieszkańcy dużych miast (73 proc.), a także ankietowani, którzy ukończyli 50. rok życia (64 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (67 proc.) – wyjaśniła Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29-30 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.