CELEBRITY
CBOS zbadał, które partie lubimy, a do których czujemy prawdziwą niechęć. Są już wyniki
Po ośmiu latach CBOS powtórzył badanie, w którym zapytał Polaków o sympatię i niechęć do ugrupowań politycznych. Co wynika z najnowszego sondażu?
Badanie CBOS: W badaniu zapytano respondentów, czy dana partia budzi wśród nich sympatię, czy raczej niechęć. Najwyższe pozytywne oceny uzyskały KO (42 proc.), Polska 2050 (40 proc.), PSL (36 proc.) i PiS (36 proc.). Jeśli chodzi o opinie negatywne, najwięcej zebrały ich PiS (52 proc.), Konfederacja (42 proc.), a także KO i Suwerenna Polska (po 39 proc.). Pod kątem rozpoznawalności najgorzej wypadła Partia Razem, której nie znało aż 30 proc. respondentów. Badanie przeprowadzono w dniach 12-22 września na reprezentatywnej próbie 941 pełnoletnich mieszkańców Polski (wykorzystano metody CAPI, CATI i CAWI, czyli ankiety wypełniane osobiście, za pośrednictwem telefonu lub internetu).
Wyniki poprzedniego badania: O sympatie i antypatie dotyczące partii politycznych CBOS pytał też w 2016 r., czyli w pierwszym roku rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas liderami pozytywnych ocen były PiS (39 proc.), Kukiz’15 (37 proc.), a także PO i Nowoczesna (po 36 proc.). Jeśli chodzi o niechęć, najwyższe wskazania pod tym względem odnotowały partia KORWiN (50 proc.), PiS (44 proc.) i PO (36 proc.).
Sondaż partyjnych preferencji: Kilka dni wcześniej CBOS opublikował również wyniki badania, w którym zapytano, na kogo ankietowani oddaliby swój głos w wyborach. 34 proc. wskazało na KO, 25 proc. na PiS, 12 proc. na Konfederację, 7 proc. na Lewicę, 5 proc. na Trzecią Drogę (koalicję Polski 2050 i PSL), 3 proc. na Partię Razem, a 1 proc. na inne ugrupowanie.