CELEBRITY
Prezydent napisał list do Trybunału Konstytucyjnego. „Nie ustanę w staraniach
„Jesteśmy obecnie świadkami zupełnie niebywałego, bezpardonowego ataku na Trybunał Konstytucyjny jako taki, na jego kluczową misję i pozycję ustrojową” – pisze w liście do sędziów Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda
W czwartek 28 listopada na stronie Kancelarii Prezydenta RP pojawił się podpisany przez Andrzeja Dudę list do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Duda do TK: To świadome niszczenie fundamentów ładu ustrojowego
„Z żalem stwierdzam, że niektórzy ludzie mediów, politycy i politykujący prawnicy wypowiadają się na temat Trybunału, »oszczędnie gospodarując prawdą« – nadto w dość niewyszukanej formie, uchybiając powadze tego organu jako jednego z głównych instytucjonalnych filarów naszego państwa. Za tymi nieodpowiedzialnymi słowami idą też czyny, to znaczy łamanie prawa polegające na nierespektowaniu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego przez część osób reprezentujących organy i urzędy państwowe” – pisze prezydent w pierwszym akapicie swojego listu. „Ponadto, w toku prac nad ustawą budżetową na rok 2025 pojawiła się bezprecedensowa w historii Polski po 1989 roku propozycja obniżenia budżetu Trybunału Konstytucyjnego w części dotyczącej wynagrodzeń sędziów Trybunału” – dodaje.
Andrzej Duda uważa, że „to świadome niszczenie fundamentów ładu ustrojowego i pokoju społecznego w Rzeczypospolitej”.
„Jesteśmy obecnie świadkami zupełnie niebywałego, bezpardonowego ataku na Trybunał Konstytucyjny jako taki, na jego kluczową misję i pozycję ustrojową. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego obywateli, ponieważ kwestionowanie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów, a także niepublikowanie i niewykonywanie wyroków Trybunału ma dewastujący wpływ na standardy ochrony podstawowych praw człowieka w Polsce” – pisze głowa państwa w dalszej części listu. „Pragnę raz jeszcze przypomnieć, że Konstytucja w artykule 190 ust. 1 jednoznacznie przesądza, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Jego rozstrzygnięciami związane są wszystkie organy państwa. Można poddawać je analizie, dyskusji, a nawet krytyce. Jednak żaden organ władzy nie ma prawa uznawać ich za nieistniejące – szczególnie, gdy orzeczenia te dotyczą bezpośrednio praw i wolności obywateli” – dodaje.
„Nie ustanę w staraniach o to”
Prezydent w liście do sędziów wskazuje, że już interweniował w tej sprawie i zapowiada dalsze działania.
„Nie ustanę w staraniach o to, aby usuwać wszelkie zagrożenia dla Rzeczypospolitej, jej obywateli, jej porządku prawnego i pomyślnej przyszłości. Wyrażam też nadzieję i oczekiwanie, że Panie i Panowie Sędziowie będą mogli spokojnie i bez przeszkód pełnić swoją misję – czyli, zgodnie ze złożonym ślubowaniem, „służyć wiernie Narodowi, stać na straży Konstytucji, a powierzone (…) obowiązki wypełniać bezstronnie i z najwyższą starannością”. Niech rządy prawa w naszej Ojczyźnie pozostaną nienaruszoną podstawą jej trwania i rozwoju” – deklaruje Andrzej Duda.