CELEBRITY
Jest decyzja UE w sprawie Polski. O to walczył rząd
Komisja Europejska uwzględni wydatki Polski na obronność w procedurze nadmiernego deficytu – poinformowała rzeczniczka KE Veerle Nuyts. Domagał się tego polski rząd, powołując się na unijne przepisy.
UE przyjęła polskie argumenty. Obronność uwzględniona w deficycie
Procedura nadmiernego deficytu to mechanizm nadzoru nad finansami publicznymi państw członkowskich Unii Europejskiej. Uruchomiona zostaje, gdy deficyt sektora finansów publicznych w danym kraju przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB. W przypadku Polski procedura została wszczęta w czerwcu po tym, jak Komisja Europejska w swoim sprawozdaniu wzięła pod uwagę szereg czynników, w tym wzrost inwestycji rządowych w obronność.
UE przyjęła polskie argumenty. Obronność uwzględniona w deficycie
Procedura nadmiernego deficytu to mechanizm nadzoru nad finansami publicznymi państw członkowskich Unii Europejskiej. Uruchomiona zostaje, gdy deficyt sektora finansów publicznych w danym kraju przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB. W przypadku Polski procedura została wszczęta w czerwcu po tym, jak Komisja Europejska w swoim sprawozdaniu wzięła pod uwagę szereg czynników, w tym wzrost inwestycji rządowych w obronność
Polski rząd od początku domagał się, aby wydatki na obronność, które w relacji do PKB są największe spośród państw UE i NATO, zostały odpowiednio uwzględnione przy wyliczaniu deficytu. Argumentowano, że rozbudowa zdolności obronnych jest jednym z czterech priorytetów UE i służy wzmocnieniu bezpieczeństwa całej Europy. Podkreślano również, że Polska inwestuje w zapewnienie integralności granic Unii Europejskiej, a gdyby nie te wydatki, deficyt i dług sektora finansów publicznych w Polsce byłyby na znacznie niższym poziomie.
Rząd w swoim planie budżetowym, który został przedstawiony Komisji Europejskiej w październiku, założył wyjście z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat poprzez jego nierównomierną redukcję – średnio o 0,82 proc. PKB rocznie. Celem jest sprowadzenie długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB i ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3 proc. PKB.