CELEBRITY
Nie żyje Jerzy Stuhr. Przypominamy kultowe role aktora
Jerzy Stuhr zapisał się w historii polskiej kinematografii. Choć kojarzony był przede wszystkim z „Seksmisją”, aktor dawał popis swojego talentu również w rolach dramatycznych. Tych kultowych filmów z udziałem ojca Macieja Stuhra Polacy nie zapomną.
Zmarł aktor filmowy i teatralny, pedagog, reżyser i pisarz – Jerzy Stuhr. W wieku 77 lat odeszła legenda polskiej kinematografii, artysta, którego talent wyrastał poza niejeden film. Za swój wielki wpływ na polską kinematografię Stuhr był wielokrotnie nagradzany m.in. Złotymi Lwami oraz Orłami. Choć o jego problemach zdrowotnych mówiło się już od jakiegoś czasu, wiadomość o śmierci ikony kina lat 70. i 80. to niezwykle przejmująca informacja. Stuhr zadebiutował w „Trzeciej części nocy” Andrzeja Żuławskiego w 1971 roku. Później grał u największych: Kieślowskiego, Machulskiego i Nanniego Morettiego. Przypominamy kultowe role jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.
Kultowe role Jerzego Stuhra. Od „Amatora” do „Seksmisji”
Trudno byłoby zliczyć aktorów, którzy chcieliby zadebiutować u równie kontrowersyjnego co cenionego reżysera, jakim był Andrzej Żuławski. Jerzemu Stuhrowi się to udało. Po nieszablonowym filmie „Trzecia część nocy” było tylko lepiej i z czasem Stuhr stał się nie tylko popularnym, ale też jednym z ulubionych polskich aktorów. Zaledwie kilka lat po debiucie grał w kultowych dzisiaj dziełach naszej kinematografii. Bez względu na to, czy były to kreacje komediowe, czy dramatyczne, Stuhr budował autentyczne i szczerze postaci, w które uwierzyliśmy.
Amator”, 1979
Swoją współpracę z Krzysztofem Kieślowskim – jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów – Jerzy Stuhr rozpoczął w 1976 roku od filmu „Spokój”. Trzy lata później wcielił się w rolę Filipa Mosza. Historia everymana przeobrażającego się w artystę została wyróżniona Złotymi Lwami oraz nagrodą specjalną na Berlinale. Pracownik zakładu przemysłowego, którego życie zmienia się po kupnie kamery, to niezwykle ważna postać w karierze Stuhra. Po nakręceniu filmu o swojej pracy Mosz zaczyna coraz głębiej się zastanawiać, po co nagrywać. Za oddanie pasji ponosi surowe konsekwencje.
„Wodzirej”, 1977
Jedną swoich najsłynniejszych ról Jerzy Stuhr zagrał tuż przed „Amatorem”. W filmie Feliksa Falka pojawił się jako Lutek Danielak. Tytułowy wodzirej to postać, która marzy o tym, by poprowadzić prestiżową imprezę i nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć cel. Szansa na odmianę życia sprawia, że Danielak staje się opętanym obsesją karierowiczem. Filmowa kreacja została doceniona podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, na którym Stuhrowi wręczono Złotego Hugona.
Dekalog X”, 1988
W rok przed upadkiem komunizmu Jerzy Stuhr ponownie zagrał główną rolę w filmie Kieślowskiego i ponownie zachwycił widzów. To również istotna produkcja aktora ze względów osobistych, ponieważ zadebiutował w niej jego 13-letni wówczas syn Maciej Stuhr. To opowieść o spadku, który na zawsze zmienia relację dwóch braci granych przez Zbigniewa Zamachowskiego i Jerzego Stuhra. Ojciec, który nie utrzymywał kontaktu z synami, po śmierci zostawia im kolekcję znaczków pocztowych. „Dekalog X” został doceniony m.in. na festiwalach w Montrealu, Wenecji oraz San Sebastian.