Connect with us

CELEBRITY

Lech Wałęsa: Mamy największą szansę na pokój i rozwój. Relacja z trzeciego dnia EFNI 2024

Published

on

Trzeci i ostatni dzień organizowanej przez Konfederację Lewiatan 13. edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie przyniósł kolejne głębokie refleksje i inspirujące debaty na temat przyszłości Polski, Europy oraz globalnych wyzwań. Wśród najbardziej znaczących wystąpień znalazła się rozmowa z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, który zwrócił uwagę na historyczne możliwości pokoju i rozwoju, jakie stoją przed Europą.

W trakcie ostatniego dnia EFNI 2024 w Sopocie oprócz tematów dotyczących przyszłości Polski, Europy oraz globalnych wyzwań, pojawiły się także tematy związane z obronnością Europy, bezpieczeństwem oraz wyzwaniami demokracji w obliczu obecnych globalnych przemian.

Lech Wałęsa o pokoju i solidarności
Podczas panelu prowadzonego przez Henrykę Bochniarz, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Lech Wałęsa wygłosił przesłanie o konieczności właściwego odczytania sytuacji na świecie. Wałęsa podkreślił, że Europa i świat mają dziś ogromną szansę na pokój, rozwój i dobrobyt, o ile potrafimy wyciągnąć wnioski z przeszłości i dostosować metody działania do współczesnych wyzwań.

– Mamy największą szansę na pokój, na rozwój, na dobrobyt w sztafecie pokoleń, tylko musimy właściwie odczytać obecną sytuację na świecie – mówił Wałęsa, nawiązując do doświadczeń „Solidarności” i metod, które pomogły obalić komunizm w Polsce

Wałęsa wskazał, że współczesne konflikty, takie jak wojna w Ukrainie, pokazują, że Rosja wciąż działa według starych metod, opartych na zdobywaniu terytoriów i posługiwaniu się siłą. Natomiast demokracje, jak stwierdził były prezydent, rozwijają się poprzez współpracę, co stanowi nową formę „powiększania się” na arenie międzynarodowej.

Zwrócił uwagę, że posługiwanie się siłą, strachem czy zapowiedziami użycia broni atomowej to stare metody, z którymi zwyciężyła „Solidarność”. Były prezydent przestrzegał przed rozwojem według „koncepcji wrogiej”, gdzie tylko „jeden czyha na drugiego”. Argumentował, że nastała nowa epoka oparta o wartości i procesy takie jak intelekt, globalizacja i informacja. – To jest teraz nowa epoka, a my zostaliśmy gdzieś pośrodku – powiedział Wałęsa.

Rozmowa z Henryką Bochniarz poruszyła również kwestie zaangażowania w życie społeczne i polityczne. Bochniarz zwróciła uwagę na obecność licznej delegacji ukraińskiej podczas tegorocznego EFNI, co pokazuje solidarność i wsparcie dla Ukrainy w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. – Staramy się jako Lewiatan wspierać ich działania na rzecz tego, żeby jak najszybciej weszli do UE, do NATO, bo zdajemy sobie sprawę, że tylko wtedy będziemy krajem bezpieczny – powiedziała Bochniarz.

Autonomia obronna Europy: Wyzwania i perspektywy
Jednym z kluczowych tematów trzeciego dnia EFNI była również obrona Europy i jej zdolności do autonomicznego zabezpieczania swojego terytorium. Panel „Autonomia Strategiczna Europy” przyciągnął uwagę ekspertów z różnych dziedzin, którzy dyskutowali o rozwoju europejskiego przemysłu obronnego.

– Dziś Europa 80 proc. swoich środków na obronę wydaje poza własnym kontynentem. We wszystkich rządach ustanowiono polityczny kierunek, by inwestować więcej w obronność. Naszym priorytetem jest zabezpieczyć Europę na przyszłość. Ale to wciąż jest wola polityczna, deklaracja. Tymczasem niezmiennie utrzymujemy te same limity dla naszego przemysłu obronnego – mówił Pietro De Lotto, przewodniczący Komisji Konsultacyjnej ds. Przemian w Przemyśle Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 UKvarieti