Sabalenka wkroczyła do gry w Wuhanie. Trwa jej świetna seria

Aryna Sabalenka rozegrała pierwszy mecz w ramach zawodów WTA 1000 na kortach twardych w Wuhanie. Po dwusetowym boju Białorusinka wygrała z Kateriną Siniakovą 6:4, 6:4. To jej 13. z rzędu zwycięstwo w tej imprezie.

W 2018 i 2019 roku Aryna Sabalenka triumfowała w Wuhan Open, ale potem przyszła pandemia COVID-19 i turniej wypadł z kalendarza WTA. Po pięciu latach impreza powróciła do kobiecego touru. Białorusinka przyjechała po kolejne trofeum, które pozwoliłoby wzmocnić jej pozycję w walce o fotel liderki rankingu WTA, na którym obecnie zasiada Iga Świątek.

Pod nieobecność Polki tenisistka z Mińska została najwyżej rozstawiona w Wuhanie i otrzymała na początek wolny los. Jej pierwszą przeciwniczką została Katerina Siniakova. Czeszka zajmuje obecnie 37. miejsce w światowej klasyfikacji. Jeśli chodzi o ranking deblowy, to jest jego liderką. Cztery lata temu Białorusinka była górą na mączce w Strasburgu, gdzie straciła seta. W Wuhanie aż takich problemów nie miała

Początek nie był łatwy dla Sabalenki. Wiceliderka potrzebowała trochę czasu, aby złapać swój rytm. Zresztą obie panie nie uniknęły błędów (w premierowej odsłonie zanotowały ich aż po 17) i szybko znalazły się pod presją. Na pierwsze przełamanie trzeba było poczekać. W tym czasie faworytka obroniła cztery break pointy.

Gdy w szóstym gemie Białorusinka zagrała świetnie na returnie, natychmiast uzyskała breaka na 4:2. Po chwili jednak swoje umiejętności pokazała tenisistka naszych południowych sąsiadów. Siniakova nie tylko odrobiła breaka, ale i doprowadziła do remisu po 4.

Końcówka seta należała jednak do Sabalenki. W dziesiątym gemie wywarła ona presję na returnie i uzyskała piłki setowe. Przy drugiej Czeszka nie wytrzymała i popełniła podwójny błąd. Partia otwarcia padła więc łupem drugiej rakiety świata (6:4).

Wydawało się, że wygrana premierowa odsłona da Sabalence komfort. Drugą część meczu rozpoczęła ona od mocnego uderzenia. Utrzymała serwis i wywalczyła przełamanie na 2:0. Potem jednak nie poszła za ciosem i łatwo straciła przewagę.

Podobnie jak w pierwszym secie, Siniakova potrafiła długo stawiać opór, wygrywając kilka ciasnych gemów przy własnym podaniu. Ale w dziesiątym gemie dała się zaskoczyć. Świetny bekhend po krosie pozwolił Białorusince zdobyć decydujące przełamanie i rozstrzygnąć pojedynek.

Po godzinie i 34 minutach Sabalenka zwyciężyła Siniakovą 6:4, 6:4 i awansowała do III rundy zawodów WTA 1000 w Wuhanie. Ciągle jest tutaj niepokonana. To jej 13. z rzędu wygrany mecz w tej imprezie. Już w czwartek jej przeciwniczką będzie Kazaszka Julia Putincewa.

Zmagania w głównej drabince zawodów Dongfeng Voyah Wuhan Open 2024 potrwają do niedzieli (13 października). Triumfatorka turnieju otrzyma 1000 punktów rankingowych oraz czek na sumę 525 tys. dolarów.

Dongfeng Voyah Wuhan Open, Wuhan (Chiny)